Praca w hucie – specyfika pracy
Według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN hutnictwo to: „dział przemysłu zajmujący się m. in. otrzymywaniem metali z rud i złomu oraz wytapiający szkło i przetwarzający produkty szklane”. Do głównych zadań hutnika należą:
- obsługa maszyn oraz ich konserwacja,
- przetwarzanie rud, odlewanie metali,
- wykonywanie wyrobów metodami obróbki plastycznej na gorąco i na zimno,
- opracowywanie dokumentacji technologicznej procesów metalurgicznych,
- przeprowadzanie kontroli jakości otrzymanych produktów.
Praca w hucie szkła znacznie różni się od pracy w hucie metali. Inne są przede wszystkim urządzenia w zakładach oraz ostateczny produkt. Na terenie hut panuje bardzo wysoka temperatura. Podczas obsługi maszyn oraz obróbki termicznej szkła bądź metalu, trzeba bardzo uważać, aby się nie poparzyć. Dlatego pracownicy mają obowiązek korzystać ze specjalnej odzieży ochronnej, w skład której wchodzą między innymi: specjalny, ognioodporny kombinezon, maska, rękawice oraz buty. Niezachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy może prowadzić do wypadków w pracy, które skutkują utratą zdrowa bądź nawet życia. Odzież ochronna jest udostępniana zatrudnionym na koszt pracodawcy.
Praca w Ostrowcu Świętokrzyskim – Huta Ostrowiec
Przemysł hutniczy rozwija się na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwszy zakład Huty Ostrowiec powstał w latach 1837-1839. W zakładzie przemysłowym produkowane są między innymi: pręty żeberkowe do zbrojenia betonu, pręty gładkie, kątowniki oraz odkuwki używane w silnikach okrętów. W latach 90. XX wieku przeprowadzona została restrukturyzacja ośrodka. Zlikwidowano część zakładu, co sprawiło, że spora liczba osób straciła pracę.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat nastąpił znaczny rozwój zakładu. W związku z tym cały czas poszukiwana jest nowa, wykwalifikowana kadra pracownicza. Posady czekają między innymi na hutników ze stopniem technika. Tytuł ten można zdobyć, kończąc profilowane technikum lub szkołę zawodową. Na kierownicze stanowiska mogą aplikować osoby z długoletnim doświadczeniem oraz wyższym wykształceniem kierunkowym, takim jak: metalurgia, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn.
Dodatkowym atutem będzie posiadanie specjalności np. technik odlewnik, technik technologii ceramicznej czy technolog szkła.