Atrakcje – Ostrowiec Świętokrzyski
Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem położonym na terenie województwa świętokrzyskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1613 roku. Na początku w miejscowości dominowała drewniana zabudowa, która nie przetrwała do naszych czasów. Układ urbanistyczny miasta jest przykładem XVI-wiecznej zabudowy – tworzą go rynek i ulice, które rozpoczynają się w narożnikach placu rynkowego. Stare miasto stanowi jedną z głównych atrakcji Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest miejscem spotkań nie tylko mieszkańców, ale również turystów. W niedalekiej odległości znajduje się najstarsza murowana budowla miasta, czyli zajazd pocztowy z przełomu XVIII i XIX wieku.
Turyści, którzy chcą aktywnie spędzić czas, mogą skorzystać przede wszystkim z ośrodka nad nowo stworzonym zbiornikiem wodnym „Gutwin”. Znajdują się nad nim liczne atrakcje rekreacyjne – place zabaw, ścieżki rowerowe, miejsce do grillowania.
Ostrowiec Świętokrzyski – okolice
Nie tylko Ostrowiec Świętokrzyski oferuje turystom liczne atrakcje. Na terenie miejscowości Ujazd znajdują się ruiny słynnego zamku Krzysztopór, który powstawał w latach 1627-1644. Bardzo ciekawym miejscem jest podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach. Historia trasy sięga lat 50. ubiegłego wieku, kiedy turyści zaczęli zwiedzać oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe sprzed 5000 lat. Zwiedzający mogą odbyć długi, półtora kilometrowy spacer, którego najciekawszą część stanowi podziemny odcinek. Muzeum Archeologiczne oraz Rezerwat Krzemionki znajduje się 8 km na północny-wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego.
Kolejne ciekawe miejsce to Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, które znajduje się na terenie prywatnej fabryki porcelany. Turyści mogą obejrzeć między innymi warsztat garncarski, halę garncarską z 22-metrowym piecem, salę marmurową z kolekcją współczesnej rzeźby porcelanowej oraz prezentację procesu produkcji porcelany.
Miłośnicy rekonstrukcji historycznej będą zachwyceni odtworzoną osadą średniowieczną w miejscowości Huta Szklana. Można tam zobaczyć między innymi: zagrody oraz warsztaty z przełomu XIII/XIV wieku, warsztaty kowala, rymarza oraz zielarki. Jest to także baza dla gier terenowych „Kraina Legend Świętokrzyskich”. Ukazują one proces przyjęcia chrześcijaństwa na tych terenach oraz opowiadają o lokalnych baśniach i podaniach.